در حاشه مراسم نمایشگاه عکسی از زنان مفاخر و نمایشگاه کتابی با 450 عنوان کتاب بانوان استان نیز برپا شد

منتشر شده در چهارشنبه, ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۲۰

ب

     به همت دفتر امور بانوان استانداری مرکزی، دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی، شهرداری اراک، شورای اسلامی شهر اراک، سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اراک، اداره کل فرهنگ و ارشاد استان، اداره کل صنایع دستی و امور گردشگری استان، بنیاد ملی نخبگان استان، صدا و سیمای استان مرکزی، حوزه هنری انقلاب اسلامی استان، اداره پست استان و شبکه فرهنگی خانه سازمانهای مردم نهاد استان صبح امروز ۲۲ خردادماه اولین نکوداشت زنان مفاخر استان مرکزی در فرهنگسرای شهر برگزار گردید.

     این همایش برای نخستین بار در نکوداشت زنان مفاخر در کشور و با حضور آقازاده استاندار مرکزی و معاونین وی، دکتر محقق رئیس هیئت مدیره انجمن مفاخر فرهنگی، خانم دکتر نظری مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده،  سورانه، رشیدی، رحمتی و محمدی از اعضای شورای اسلامی کلانشهر اراک، دکتر شاه رضایی مدیر کل دفتر تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان، خانم دکتر جلالی مدیر پژوهش های راهبردی-کاربردی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، خانم دکتر موحدی مدیر کل برنامه ریزی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، مقدسی نماینده مردم شریف اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی، مدیر کل دفاتر امور بانوان و خانواده استانداریهای مرکزی، همدان، لرستان، کرمانشاه و قزوین، روسای بنیاد ملی نخبگان استانهای مرکزی، قم، قزوین، اصفهان و چهارمحال و بختیاری، فرمانداران محترم شهرستانهای تابعه استان، خانم معدنی معاون دفتر امور بانوان وزارت کشور، مدیران کل دستگاههای اجرایی استان و کلانشهر اراک و شماری از علاقمندان و دوستداران مفاخر و ادب و هنر استان برپا شد.

     در ابتدا و پس از تلاوت قرآن، طنین سرود جمهوری اسلامی ایران و سرود اراک، بعد از خوشامدگویی مجری کلیپی از فرایند برگزاری این نکوداشت پخش شد. سپس خانم فرجی مدیر کل دفتر امور بانوان استانداری طی سخنانی به حاضرین در مراسم خوشامد گفت. پس از وی دکتر سبحانی دبیر اجرایی مراسم به ارائه گزارشی از روند برگزاری نکوداشت پرداخت. در ادامه آقازاده استاندار مرکزی طی سخنرانی اراک را زادگاه بسیاری از مفاخر کشور بویژه زنان خواند. سپس مقدسی نماینده مردم شریف اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی با تشکر از برگزار کنندگان مراسم عنوان کرد وجود آمار بالای زنان مفاخر در استان موجب افتخار تمام مردان و زنان هم استانی است.

     در ادامه مراسم خانم دکتر نظری مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده اظهار کرد: آیین نکوداشت به منظور معرفی نیمه پنهان بخشی از ظرفیت جامعه برگزار می‌شود که استان مرکزی آغازگر این مسیر طولانی در راستای شناسایی مشاهیر پرافتخار و بانوان نام‌آوران است. نظری‌پورکیایی با بیان اینکه استان مرکزی به عنوان نخستین استان در معرفی زنان مشاهیر و مفاخر برگزیده شده است، افزود: به دلیل ذخایر و مشاهیر بالای استان مرکزی و برگزاری اولین نکوداشت زنان مفاخر به میزبانی اراک مصوب شد استان مرکزی به عنوان دبیرخانه دائمی نکوداشت زنان مفاخر در کشور معرفی شود. پس از اجرای موسیقی زیبا دکتر محقق نیز ضمن تشکر برگزارکنندگان این نکوداشت ابراز امیدواری کرد این مراسم مشوق بانوان در راه پیشرفت و اعتلای کشور باشد. سپس دکتر شاه رضایی مدیر کل دفتر تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به ۱۲ بانوی پرافتخار استان مرکزی اظهار داشت: هر کدام از ۱۲ زن مفاخر استان می‌توانند به تنهایی ساعت‌ها موضوع گفتگوی زنان جامعه باشد، بر این اساس در صدد هستیم که این مفاخر را به عنوان الگو و اهداف آینده معرفی کنیم.

     در ادامه خانم دکتر جلالی مدیر پژوهش های راهبردی-کاربردی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی طی سخنانی ضمن اعلام وجود آمار بالای زنان پژوهشگر در کشور گفت ما هنوز در آغاز راهیم و باید نسبت به شناسایی ذخایر و داشته‌های زنان و معرفی آنان به جامعه و نسل آتی جامعه اقدام کنیم. سپس کلیپی کوتاه در معرفی مفاخر استان پخش شد.در ادامه ۱۲ تن از زنان مفاخر استان تجلیل و ۱۶ بانوی شاخص استان نیز معرفی و تجلیل شدند. در پایان از تمبر یادبود مراسم رونمایی شد.

     در حاشه مراسم نمایشگاه عکسی از زنان مفاخر و نمایشگاه کتابی با ۴۵۰  عنوان کتاب بانوان استان نیز برپا شد