رئیس دبیرخانه دایمی مفاخر گفت: روحانیون همیشه پیش‌قراولان دفاع از مظلومان بوده‌اند و بخش اعظمی از مفاخر جهادی ما را روحانیت تشکیل می‌دهند؛ چرا که در مواقع ضروری با فتوا‌های خود به نفع مردم کار می‌کردند. خبر: ۳۴۵۵۰۹ رئیس دبیرخانه مفاخر استان مرکزی: نسل آینده نیاز به الگوسازی دارد «حسین سبحانی» رئیس دبیرخانه مفاخر در گفت‌و‌گو […]

رئیس دبیرخانه دایمی مفاخر گفت: روحانیون همیشه پیش‌قراولان دفاع از مظلومان بوده‌اند و بخش اعظمی از مفاخر جهادی ما را روحانیت تشکیل می‌دهند؛ چرا که در مواقع ضروری با فتوا‌های خود به نفع مردم کار می‌کردند. خبر: ۳۴۵۵۰۹

رئیس دبیرخانه مفاخر استان مرکزی:

نسل آینده نیاز به الگوسازی دارد

«حسین سبحانی» رئیس دبیرخانه مفاخر در گفت‌و‌گو با خبرنگار دفاع‌پرس در اراک اظهار داشت: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در یک اقدام ارزشمند و با یک روحیه جهادی توانسته بخشی از اسناد را در معرض دید عموم قرار دهد و این اقدام مبارکی است.

وی موزه‌ها را دانشگاه های عمومی دانست و گفت: دیدن، یکی از بهترین راه‌های آموزش در جهان است؛ چرا که با نگاه کردن آثار و تولیدات یک موضوع میتوان بهترین ارتباط را با آن برقرار کرد و در موزه‌ها و مراکز فرهنگی می‌توان با نمایش اسناد، کارنامه درخشان دوران دفاع مقدس را به نسل جوان و نسل آینده نشان داد.

وی گفت: نسل آینده نیاز به الگو‌سازی دارد و این الگوسازی فقط با حرف و واژه میسر نمی‌شود، اسناد تاریخی بخشی از یادواره‌های مشترک اقوام و ملت‌ها هستند که می‌توانند در موزه ها با فرمت‌های ملی و جهانی به نمایش دربیایند.

این مسئول افزود: ما باید در حوزه های ملی وارد شویم و ببینیم جهان در نگهداشت و پاسداشت مجموعه‌های خود چگونه عمل می‌کند ما هم همان‌طور حرکت کنیم که بحمدالله حرکت خوبی آغاز شده و باید تلاش کنیم و این‌ها را ارتقا داده و بین‌المللی کنیم.

سبحانی ادامه داد: ما به عنوان دبیرخانه مفاخر ۶۰ هزار سند تاریخی داریم که متعلق به مفاخر استان و شخصیت‌هایی برجسته استان است و بخشی از اسناد جنگ هم در میان آنها وجود دارد.

وی با بیان اینکه دفاع مقدس یک جزء مهم تاریخ کشور است، گفت: ما به شکل عمومی‌تر در حوزه اسناد جنگ و دفاع مقدس کار می‌کنیم، اما اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان به صورت تخصصی و حرفه‌ای در حوزه دفاع مقدس فعالیت می کند.

سبحانی با اشاره به اینکه ما با دستور‌العمل یونسکو اسناد را نگهداری و حفظ می‌کنیم، عنوان کرد: در طی سی سال ۶۰ هزار سند را جمع‌آوری و دسته‌بندی کرده و به یک تجربه جهانی رسیده ایم.

این مسئول با تاکید بر اینکه دفاع مقدس برگ زرینی در تاریخ ما است و همه ما باید در این زمینه کمک کنیم، یادآور شد: ما باید در دانشگاه‌ها یک سر فصلی جدیدی را برای آموزش های خودمان داشته باشیم که این بخش مغفول مانده به ویژه در بخش دفاع مقدس که باید با تکیه بر این اسناد سرفصل جدی باز کرده و آموزش دهیم.

روحانیون همیشه پیش‌قراول دفاع از مظلومان بوده اند

وی با بیان اینکه روحانیون همیشه پیش‌قراولان دفاع از مظلومان بوده‌اند، بیان داشت: بخش اعظمی از مفاخر جهادی ما را روحانیت تشکیل می‌دهند چرا که در مواقع ضروری با فتواهای خود به نفع ملت و مردم کار می‌کردند.

این مسئول با اشاره به اینکه روحانیان با فتوای جهادی نقش مهمی در تجهیز، دفاع، آگاهی و اطلاع بخشی به مردم داشتند افزود: اسناد ما در رابطه با روحانیون، تحت عنوان «گنجینه ابرار» جمع آوری شده و کتاب آن نیز به چاپ رسیده است.

وی بر ساخت مستند در رابطه با این بزرگ مردان و جهادگران تاکید کرد و گفت: ما به کمک اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس باید به سمت مستند‌سازی بصری رفته و مستند‌هایی بسازیم که بتواند قابلیت ارایه در فضای بین‌المللی هم داشته باشد.

انتهای پیام/